Математически турнир "Иван Салабашев"
 
задачи класиране

За Турнира

В математическия турнир "Иван Салабашев" участват ученици от 2. до 12. клас. Състезателната тема за всеки клас включва 15 тестови задачи, първите десет от които са с избираем отговор, а останалите са с открит (числов) отговор. Верен отговор на всяка от първите пет задачи носи по 1 точка; верен отговор на следващите пет задачи се оценява с 2 точки, а за верен отговор на всяка от последните пет задачи се получават 3 точки.

Известното и неизвестното за Иван Салабашев

Днес Иван Салабашев е известен най-вече като политическа фигура от следосвобожденското ни минало, министър на финансите в правителствата на Ст. Стамболов и Ал. Малинов. Но някои странични факти от биографията му са не по-малко красноречиви от неговата безспорно интересна политическа дейност.

Иван Салабашев е един от първите български шахматисти. Като гимназист в град Табор (Чехия) се научава да играе шах и по-късно популяризира играта в България. Той е първият председател на създадения по негова инициатива Софийски шахматен клуб.

След като през 1876 г. завършва математика в Пражката политехника, Иван Салабашев се записва за доброволец на страната на Сърбия в Сръбско-турската война. През следващите години преподава в Болградската гимназия и се занимава с преводаческа дейност. Издателство "Хр. Г. Данов" отпечатва неговия превод на романа на Жул Верн "Пътувание около света в 80 дни".

Когато след Освобождението се връща в Пловдив, Иван Салабашев заема различни постове в управлението на Източна Румелия. По това време (1879 г.) той предлага комбинаторно решение на следната парламентарна задача:

Областното събрание в състав 56 депутати, от които 30 българи, трябва да избере десетчленен Постоянен комитет. По регламент всеки депутат гласува за 6 кандидати. Как да гласува българското представителство, за да бъде избран изцяло български комитет?

Преди изборите българските депутати се събрали да обсъдят задачата и пресметнали, че всеки кандидат ще бъде избран с поне 18 гласа. Българите разполагали с точно 30.6=180 гласа и за да спечелят десетте места, не било допустимо дублиране на вота. Салабашев предложил схема за гласуване, която осигурила изцяло българско участие в комитета. Предагаме ви да преоткриете решението на Иван Салабашев!



Website counter