Този файл е част от сбирката b-collect. Повечето външни препратки в него „работят“ само когато той е сред другите файлове в сбирката

СЪДЪРЖАНИЕ НА СБИРКАТА  b-collect


Този файл описва съдържанието на сбирката по дялове. За всеки от тях ще намерите по-подробна, специфична за него информация в отделни файлове, разположени в съответните директории. Текстът по-долу съдържа препратки към тези файлове.

Средата за програмиране djgpp

В директорията djgpp има компилатор за C/C++/Objective-C и множество други програми, които оформят среда за програмиране, подобна на Unix или GNU/Linux, включително:

Повече сведения от общ характер за djgpp и по-специално за използване на компилатора gcc ще намерите във файла dj-intro.html, а изчерпателен списък на съдържанието на системата (вкл. програми и др., които не са част от djgpp, но удобно я допълват), има във файла KOE-KAKBO-E.html („зеленият файл“) – там съдържанието е представено разделено в смислови групи и са дадени кратки описания на всичко налично. Освен това, там има и препратки към собствената документация на djgpp, намираща се на диска.

За да ползвате djgpp, следвайте указанията, записани във файла dj-intro.html. Там ще намерите всички основни сведения, нужни за:

Забележка: Много от програмите на djgpp могат да се ползват и непосредствено от компактдиска, на който е записана сбирката, особено ако се изпълнят настройките, описани в dj-intro.html.

Дори да се интересувате само от gcc, или пък изобщо да не се интересувате от него, непременно прочетете зеления файл: ще се убедите колко много различни и изключително полезни програмни инструменти имате на разположение в този дял на сбирката. Най-вероятно ще свикнете да си служите с много от тях ежедневно и ще установите, че те наистина са незаменими.

Четива по езици за програмиране, алгоритмика и програмиране

В директорията reading се намира файлът links.html („сивият файл“) и няколко поддиректории. Файлът съдържа препратки към сайтове с разнообразна информация: алгоритмика, математика, история на математиката и информатиката, речници, справочници, енциклопедии, състезания по програмиране и др. (Някои от сайтовете, например някои речници, нямат пряко отношение към информатиката, но така или иначе са източник на ценна информация, затова са споменати наред с другите.)

Поддиректориите на reading са както следва.

Забележка: Множество четива по програмиране на езици, различни от споменатите в този дял, има в съответните поддиректории на инсталацията на djgpp, посветени на тези езици. Повече информация за това ще намерите в зеления файл и особено във файловете, към които има препратки от него.

Четива за Unix и GNU/Linux

В директорията freedom съм поставил четива за Unix, GNU/Linux и отворения и свободен софтуер: разнообразни учебници, ръководства, справочници, а също такива, които се отнасят до историята и развитието на идеите в тази област.

Познанството с принципните основи и устройството на GNU/Linux (Unix) е полезно – всъщност необходимо – за професионалната грамотност на всеки програмист, а знанието и възприемането на (или поне уважението към) идеите на отворения и свободен софтуер – важно за нравствената и обществената му грамотност.

Наред с другото, голяма част от четивата в този дял представляват интерес и за онези, които не ползват GNU/Linux или Unix. Например потребителите на djgpp могат да получат тук допълнителна информация за действието на различни команди, тъй като повечето от тях са общи за GNU/Linux и djgpp. Същото важи и за употребата на командния интерпретатор bash. Четивата, посветени на използване на текстообработващи и други инструментални програми са ценни дори за хора, които не са програмисти в тесния смисъл.

Тъй като четивата тук са фактически два вида, те са поставени в различни директории. Тези, които имат пряка връзка с програмирането са в freedom/technical, а останалите – в freedom/social (вж. съответно freedom/technical/README.txt и freedom/social/README.txt).

Забележка: Някои текстове от първия вид има и в директорията reading/program-design, чието съдържание е кратко описано по-горе.

Vim: истинският текстов редактор

В директорията vim има текстов редактор. Това е най-популярният редактор за десетки хиляди програмисти в Unix, GNU/Linux, Windows и Mac OS X. Препоръчвам ви да го овладеете поне в основи. Това не само ще повиши производителността ви, но и може би ще промени представите ви за ефективност на програмните интерфейси.

Във файла README.txt в директорията vim ще намерите препратки към четива за начално запознанство и за подробно овладяване на редактора, а също справочници по него (самите те се намират в поддиректория на същото място). За да получите начална представа за възможностите на Vim, прочетете файла vim-features.txt.

Задачи от състезания по програмиране

Директорията problems съдържа множество текстове на задачи (и някои решения) от ученически, студентски и някои други състезания по програмиране: ioi, icpc, usaco
(С изключение на раздела icpc (състезанията под егидата на ACM) сбирката тук е само от стари материали. За по-нови задачи посетете архивите на съответните уебсайтове – вж. „сивия файл“ по-горе.)

Програми за четене на текст в различни формати

Директорията reading-tools съдържа програмата Acrobat Reader за четене на файлове във формат pdf и интерпретатор за езика PostScript и визуализатор за файлове във формата на този език. Част от четивата на този диск са на pdf, други на PostScript и затова тези програми ще са ви необходими (ако ползвате Windows; в GNU/Linux аналогичните на тези програми обикновено са на разположение по подразбиране).

AcrobatReader.exe е инсталационен файл за Acrobat Reader.

gs850w32.exe е инсталационен файл за интерпретатора Ghostscript на PostScript. gsv47w32.exe е инсталационен файл за програма, която служи за четене на документи на PostScript или pdf. Двете програми трябва да се инсталират именно в този ред: втората използва първата.

Също в тази директория ще намерите файла WinDjView-0.3.5.exe. Програмата WinDjView е четец на файлове във формат DjVu. Това е сравнително отскоро популярен формат, много удобен за представяне на сканирани книги, статии и др. (вж. http://www.djvuzone.org). Някои книги в директорията reading на този диск са във формат DjVu.

Бойко Банчев
София, януари 2006