RSI е инициатива на американския Център за високи постижения в обучението (Center  for Excellence in Education - CEE) във Вирджиния. Всяко лято CEE провежда шестседмична школа в Масачузетския технологичен институт (MIT), Бостън, в която участват 75 средношколци от САЩ и от различни страни в Европа, Азия и Африка. Благодарение на дългогодишното сътрудничество между Международна Фондация “Св. Св. Кирил и Методий” и CEE вече почти 10 години в RSI участват ежегодно и български ученици.
    До учредяването на Ученическия институт участниците в RSI се избираха измежду успешно издържалите тестовете за Колежите на Обединения Свят, организирани от Международна Фондация “Св. Св. Кирил и Методий”. Днес
УчИМИ има отговорната задача да изпраща в RSI ученици, които достойно да защитават позицията на България като страна, в която има изключително надарени млади математици и информатици.
    Интервюто за участие в RSI се провежда през февруари всяка година. Покани за участие получават най-добре представилите се автори на проекти от Ученическата конференция на УчИМИ. Преди началото на интервюто се представят:
• Автобиография на английски език (Curriculum vitae);
• Копия на грамоти, дипломи, сертификати и др. за получени награди (не само от състезания и олимпиади по математика и информатика).
    По време на интервюто комисия от специалисти по математика и информатика от БАН проверява и общата култура на участниците, и познанията им по английски език (изисква се владеене на говорим английски).
    Разходите по престоя в САЩ и пътните разноски се поемат от организаторите.
    Изследователският научен институт RSI е на изключително високо равнище. Участниците в школата разработват проекти в различни области на познанието под ръководството на световно известни специалисти, в т. ч. и нобелови лауреати. При добро представяне в RSI на българските ученици ще бъде предоставена пълна стипендия  за обучение в MIT.

За повече информация за международната изследователска школа, посетете официалната страница на RSI.

 

Българските участници в RSI: 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006


           RSI'2006

  Интервюто за определяне на двама участници в шестседмичния Изследователски научен институт (Research Science Institute - RSI) в САЩ се състоя на 8 февруари 2006 г. от 10 часа в Заседателната зала на Института по математика и информатика на БАН.
  RSI’2006 ще се проведе от 25 юни до 5 август 2006 г. в Масачузетския технологичен институт (MIT), Бостън, САЩ. Разходите по престоя в САЩ и пътните разноски се поемат от организаторите.

   Комисията определи за участие в RSI'2006:

   Владимир Маринов, 10 клас, НПМГ "Акад. Л. Чакалов"
   Тодор Биларев, 10 клас, НПМГ "Акад. Л. Чакалов"
Алтернативни кандидати:
   Милена Георгиева, 10 клас, СМГ "П. Хилендарски"
   Мая Лекова, 10 клас, СМГ "П. Хилендарски"

Комисията беше в състав:
• ст. н. с. ІІ ст. д-р Евгения Сендова, ИМИ – БАН - Председател;
• ст. н. с. І ст. дмн Олег Мушкаров, ИМИ – БАН, ръководител на УчИМИ
• проф. дмн Иван Ланджев, ИМИ – БАН
• ст. н. с. ІІ ст. д-р Нели Димитрова, ИМИ – БАН, координатор на УчИМИ
• ст. н. с. ІІ ст. д-р Нели Манева, ИМИ – БАН
• ст. н. с. ІІ ст. д-р Николай Киров, ИМИ – БАН
• н. с. Емил Келеведжиев, ИМИ – БАН
• Георги Кузмев, Международна фондация “Св. Св. Кирил и Методий”



горе

          RSI'2005

Веселин Кулев, МГ “Д-р Петър Берон”, Варна, 11 клас (вдясно)


Владислав Петков, НПМГ “Акад. Л. Чакалов”, София, 10 клас (вляво)


Соня Хаджиева беше алтернативен кандидат за RSI'2005.

горе

          RSI'2004

Александър Йорданов Симеонов, МГ “Д-р П. Берон”, Варна, 10 клас
(вдясно)


Антони Красимиров Рангачев, СМГ “Паисий Хилендарски”, 11 клас
(вляво)

    Научно-изследователската школа RSI имаше тази година два клона - от 19 юни до 31 юли 2004г. в Масачузетския технологичен институт (MIT) и една седмица по-късно в Калифорнийския технологичен институт (CalTech). В MIT участваха 78 ученика, а в CalTech - 35.
    Първата седмица беше посветена на хуманитарни и научни лекции (по математика, биология, физика и химия). Лекциите по матeматика се водеха от проф. Кристофър Скинър (един от най-големите специалисти по теория на числата, ученик на Андрю Уайлз, също така един от малцината взели участие по проверката на доказателството на Последната Теорема на Ферма). Към края на първата седмица участниците трябваше да представят мини-реферати върху избрани от тях научни статии.
    Същинската изследователска работа започна през втората седмица. Всеки участник работеше с научния си ръководител средно по един-два часа на ден. Темите бяха предложени от научните ръководители и бяха съобразени с предварителната подготовка и с желанията на учениците. Тази година проектите в областта на математиката отбелязаха рекорден брой (около 25). От втората седмица започнаха и вечерните лекции по
три пъти седмично, на които гости бяха изтъкнати специалисти от различни области на познанието.
    През съботите и неделите се организираха различни развлекателни инициативи, като една от най-интересните бе екскурзиятя до Белите планини в Ню Хемпшир.
    Неусетно се стигна до петата (т. нар. “адска”) седмица, която беше и краен срок за написването на рефератите. След тяхното предаване специална комисия избра петте най-добри проекта на RSI, представителни за програмата. Отделно се проведоха и устни представяния на проектите в рамките на десет минути и пет минути за въпроси и дискусии по съответната тема. И тук бяха опредeлени най-добрите десет презентации, които бяха повторени пред външно жури от тесни специалисти.
    По време на тържественото закриване на школата бяха обявени имената на наградените. Рефератът на Антони Рангачев “ Върху локалната разрешимост на p-адични диагонални уравнения” е измежду петте най-добри представителни проекта на RSI (изключителен успех, който има прецедент в лицето на Калоян Славов - RSI'2002 и
Веселин Димитров - RSI'2003). Представянето на Антони бе избрано измежду десетте най-добри и повторено на заключителната тържествена сесия. А това вече е без прецедент за България.
    От 2005/2006г. Антони е студент в MIT.
    Представянето на българската информатична школа бе също много достойно защитена от Александър, който работи по много амбициозен проект за програмиране на интелигентно табло за игри в Media Lab - люлката на изкуствения интелект, под научното ръководство на нейния директор, проф. Бендeр.
    Българите бяха мнозинство сред чуждестранните участници благодарение на присъствието на Жени Сендова, ветеран-тютор и координатор на програмата, която успяваше да допингира Антони и Сашо със среднощни тренировки по ... пинг-понг.    

горе

          RSI'2003

Веселин Димитров, НПМГ “Акад. Л. Чакалов”, 10 клас (вдясно)


Тодор Колев, НПМГ “Акад. Л. Чакалов”, 11 клас (вляво)

В. Димитров разработва тема: Върху константата на Девънпорт. Този въпрос е фундаментален за адитивната теория на числата, теория на разлаганията и други дялове на математиката.
Т. Колев представя нова обектно-ориентирана платформа за разработка на игри във виртуални светове, предоставяща всички необходими програмни средства от високо ниво. За реализирането на платформата е разработен нов протокол за отдалечено извикване на процедури, наречен RSIp (Rapid Secure Invoke protocol).

горе

          RSI'2002


Людмил Антонов, ОМГ "Акад. К. Попов", Пловдив, 11-нов клас
Ива Рашкова, МГ "Баба Тонка", Русе, 11-нов клас

Темите им са:
Л. Антонов: Реализиране на движение без преместване върху триизмерни обекти.
И. Рашкова: Числото на Колин де Вердиере и влагания на графи; Научен ръководител: Дамиано Теста, MIT, САЩ

Двамата български представители са измежду първите осем в неофициалната класация на RSI'2002.

горе

          RSI'2001


Калоян Славов, НПМГ "Акад. Л. Чакалов", София, 10 клас
Елеонора Енчева, ПМГ "В. Друмев", Велико Търново, 10 клас

Калоян Славов е единственият математик сред първите пет най-добре представили се участници в RSI'2001. Той ще получи препоръка от CEE за отпускане на пълна стипендия за обучение в MIT. Темата, върху която работи той е: Върху хипотезата на Фробениус за уравнението на Хурвиц.
Елеонора Енчева разработи проект на тема: Едно обобщение на теоремата на Понселе с приложения в криптографията.

горе


©HSSI, 27 February, 2006 12:30