лого на проекта

Барометър на достъпността
Дигитална достъпност за хора със специални потребности:
методология, концептуални модели и иновативни екосистеми


Партньори

Базова организация:
          Институтът по математика и информатика осъществява своята изследователска дейност в съответствие с Европейските приоритети и програми за научни изследвания и световните тенденции в развитието на математиката и математическата информатика, както и в контекста на международните договорености и необходимостта от социално-значими за България приложения, ИМИ определя следните приоритетни стратегически направления за научни изследвания: Математическа информатика (Математическа лингвистика и обработка на знания; Моделиране на софтуерни и когнитивни процеси;Моделиране на информационни процеси.) и Математическо и информационно моделиране на образователни процеси.
          За постигане на тези приоритетни цели се поддържат двустранни и многостранни договорни контакти с десетки научни центрове в Европа и света. Пълноценното интегриране в Европейското изследователско пространство се разглежда от ръководството на ИМИ като един от основните подходи за превръщане на науката в основна двигателна сила за развитие на националната икономика и на общество, базирано на знания. ИМИ–БАН има дългосрочни двустранни и многостранни споразумения за научно сътрудничество с над 40 научни центрове и университети в Европа и в света.
          ИМИ участва активно в развитието на информатиката с акцент върху компютърните, комуникационните и информационни системи и технологии с цел участие на страната в глобалната информационна общност. Тази активност осигурява пряк достъп до информационните масиви и запознаване с постиженията на водещите научни центрове в света във всички области на науката и човешкото познание. ИМИ БАН има опит в дигитално създаване, интегриране, представяне и опазване на научното и културно наследство чрез системи за управление на дигитално съдържание, цифрови библиотеки, виртуални галерии, експозиции и др. Институтът има дългогодишни интереси за технологични разработки на информационни системи, системи за обработка на знания, системи за управление на съдържанието, разпределени мултимедийни среди, приложения на семантичния Интернет и интерактивни среди за обучение.

Партньорска организация:
          Лабораторията по интерактивна роботика на ИР-БАН с ръководител доц. Ал. Кръстев, е оборудвана със стационарни, два хуманоидни робота NAO, 3D принтер, собствени роботи, видео камера.

Научен колектив

Ръководител на научния колектив Ръководител на научния колектив от Института по роботика при БАН

Участници: