www.math.bas.bg
.

Статистически курсове и консултации
  logo of IMI
ghhdf.


      Начало


      Курсове









      Карта на БАН


Курс по БИОСТАТИСТИКА с пакет STATISTICA


Курсът е предназначен за всеки, желаещ да изучи основните статистически методи и тяхното приложение чрез статистическия пакет STATISTICA. Kурсът е с практическа насоченост, като по време на курса ще се предостави възможност на участниците да представят данни от своята практика с цел анализирането им и провеждане на консултации с лекторите.

Продължителност на курса: 24 часа, разпределени в четири дни.

Лектори: ст. н. с. II ст. д-р Евгения Стоименова и ст. н. с. II ст. д-р Ралица Георгиева

Курсът се организира съвместно със СтатСофт - България

Програма на курса

  • Данни. Първоначално изследване, таблично и графично представяне, разпределение на относителните честоти, големи отклонения (графична диагностика). Числови характеристики на променливите - средна стойност, медиана, мода. Числови характеристики на разсейването - размах, дисперсия, стандартно отклонение. Статистически функции в STATISTICA.

  • Категорни данни. Сравнения на две независими и на две зависими пропорции. Честотни таблици. Хи-квадрат тестове и тестове на Фишер за асоциация на категорни променливи в честотни таблици. Разлика на пропорции, относителен риск и отношение на шансове. Доверителни интервали и проверка на хипотези. Логистична регресия и Поасонови модели.

  • Сравнение на експерименти. Дисперсионен анализ(ANOVA). Сравняване на средните стойности на две зависими популации. Проверка на хипотези. t-критерий. p-стойност. Условия за прилагането на t-критерия. Сравняване на средните стойности на две независими популации. Сравняване на средните стойности на повече от две независими популации . Еднофакторен и двуфакторен дисперсионен анализ.

  • Дисперсионен анализ на повторни наблюдения (rANOVA и rMANOVA). Сравняване на промените на средните стойности на две или повече популации във времето. Едновременно сравняване на средните на няколко променливи в две или повече популации. Проверка на хипотези. Множествени сравнения на средни стойности. Корелационна структура на повторните наблюдения на една променлива. Типове стандартна грешка на оценяване.

  • Зависимост между две и повече променливи (корелация и регресия). Графика на две зависими променливи. Линейна зависимост. Коефициент на корелация - интерпретация. Линейна регресия - определяне на регресионната права. Анализ на остатъците. Стандартна грешка на оценяване. Хипотези за наклона на правата. Предсказване на конкретни стойности на зависимата променлива и доверителни интервали на прогнозата. Планиране на регресионни експерименти. Нелинейни зависимости.

  • Видове експерименти и планиране на експеримента. Сравнителни експерименти с един и с много фактори. Интеракции и интерпретиране на интеракции чрез допълнителни тестове. Експерименти с рандомизирани блокове. Фиксирани и случайни фактори. Експерименти с повторни наблюдения. Йерархично структурирани експерименти. Рандомизация. Определяне големината на извадката и мощността на статистическия анализ.