INIS: Интердисциплинарна научна мрежа - Информационно общество         English
INIS logo
НачалоКонтактиНов сайт

Интердисциплинарната научна мрежа INIS (Interdisciplinary Scientific Network - Information Society) стартира през 2011 г. с цел да предостави възможности на научната общност от регион Велико Търново за споделяне на научноизследователска инфраструктура и основани на знанието ресурси (хранилища, архиви, колекции и друга структурирана научна информация) и за провеждане на съвместни научни изследвания с интердисциплинарен характер с по-широки изследователски общности в България и извън страната. С годините INIS се разрасна и включи партньори и от други региони и страни.

Научни дейности и форуми на INIS:

Научен интердисциплинарен семинар "Информационно общество"
http://www.math.bas.bg/vt/ioseminar/

"Информационно общество" е форум за научни дискусии и инициативи, свързани с приложенията на съвременните технологии и иновации в хуманитарните и други науки. Целта е по този начин да се осигури възможност за по-тясна връзка и взаимодействие между специалистите в различни области на науката, в която се прилагат тези технологии. Семинарът се провежда в град Велико Търново, всеки последен четвъртък от месеца, с мобилно домакинство и опция за виртуални лекции и дискусии на съвместни проекти с партньори от други градове и страни.

Научна конференция с международно участие "INIS"
http://www.math.bas.bg/vt/inis/conference/index.php?lang=bg

Научна конференция с международно участие INIS (Interdisciplinary Scientific Network - Information Society), има интердисциплинарен характер, като продължава идеите, заложени в научната мрежа. Водеща е една широкоспектърна интерпретация на иновациите и иновативните образователни технологии, като специален аспект на форума са технологиите за достъпност за хора със специални потребности и приложенията на нови математически методи в медицината и други научни области.

Международна научна конференция "Културно-историческо наследство: Опазване, представяне, дигитализация"
http://www.math.bas.bg/vt/isc-kin/

Интердисциплинарният форум се провежда ежегодно от 2014 г. в град Велико Търново. Основни направления на конференцията са опазването, дигитализацията и представянето на културно-историческото наследство. Интердисциплинарният форум има за цел да представи научни и научно-приложни разработки, проекти, иновации в областта на културно-историческото наследство. Основен акцент са съвременните изследователски тенденции и иновативни приложения в тази широкоспектърна област, както и българският опит в представянето и дигитализацията на културното и историческото наследство. Представяне на изследванията в областта на хуманитарните науки: археология, музеология, историография, медиевистика, архитектура, етнология, фолклористика, културната антропология, лингвистика, литература, музикология, теология, социология, театрални изкуства, изобразителни изкуства, екранни изкуства и др., както и връзката им с информационните технологии, цифровизация, дигитална конверсия, публикуване на информационни електронни масиви за културното, историческото и научното наследство, систематизация и ефективен достъп.

Научна конференция с международно участие "Иновативно STEM образование"
http://stemedu.eu/

Форумът има интердисциплинарен характер, като продължава идеите, заложени в предните конференциии STEMEDU. Водеща е една широкоспектърна интерпретация на иновациите и иновативните образователни технологии, като специален аспект на форума са технологиите за достъпност за хора със специални потребности и приложенията на нови математически методи в медицината и други научни области.

Международна научна конференция - Живо културно наследство
http://www.math.bas.bg/vt/inis/lch/

Форумът е отворен към разработването на актуални проблеми на глобалната тема за опазване, представяне и дигитализация на културното наследство и има интердисциплинарен характер. Тук водеща ще бъде една широкоспектърна интерпретация на понятието за живо културно наследство. От една страна - като феномен на жизнените културни практики и в общ план - като научно систематизирано дигитално съдържание на разнородни материални и нематериални ценности от музеи, архиви, читалища и др. Споделянето на българския и чуждестранния опит в специализираните и интердисциплинарни научни изследвания, обменът на съвременни информационно-технологични решения, ще бъдат полезни в постигането на съдържателно и технологично обновено живо знание за културното наследство.

Списание KIN Journal (Културно-историческо наследство: Опазване, представяне, дигитализация)
http://www.math.bas.bg/vt/kin/

Това е рецензирано онлайн списание с отворен достъп, което се издава от Института по математика и информатика, БАН. Редакционният съвет се състои от световно признати изследователи от различни страни. Включено e в референтния списък на НАЦИД. Изданията на списанието се публикуват редовно два пъти годишно. Също така се издават и специални броеве. Стремежът на авторите и редакторите е да се допринесе към изследователската дейност в областта на опазването, дигитализацията и представянето на световното и националното културно наследство. Езикът на изданието е български, английски или руски. Публикуването е безплатно .

Научната поредица "Иновативно STEM образование"
http://www.math.bas.bg/vt/stemedu/

Научната поредица има интердисциплинарен характер, като продължава и разширява идеите с нови интердисциплинарни направления. Водеща е една широкоспектърна интерпретация на иновативните образователни технологии, като специален аспект на са иновациите и приложението на нови математически методи в медицината и други научни области.