ДВАДЕСЕТ И ПЕТА УЧЕНИЧЕСКА КОНФЕРЕНЦИЯ

10 – 12 януари 2025 г., Благоевград

Двадесет и петата ученическа конференция (УК’25) на Ученическия институт по математика и информатика се проведе от 10 до 12 януари 2025 г. в Благоевград, с домакинството на ПМГ „Акад. Сергей Корольов“.

За участие в Ученическата конференция бяха изпратени и одобрени 38 проекта – 12 по математика и 26 по информатика и информационни технологии. Техни автори са 47 ученици от 7. до 12. клас от 11 града в страната: Благоевград (2), Бургас (1), Варна (7), Велико Търново (1), Добрич (7), Кърджали (1), Монтана (2), Плевен (1), Пловдив (9), Русе (4), София (11), Стара Загора (1). Те са ученици предимно от математически и природоматематически гимназии (33), но не липсват и представители на езикови (5), професионални гимназии (8) и средни училища (1). В Ученическата конференция участваха и 12 учители, повечето от които бяха научни ръководители на ученически разработки.

Ученическата конференция има конкурсен характер и е първата от двете конкурсни сесии на УчИМИ през учебната година.

Жури по математика: проф. Емил Колев (ИМИ–БАН) – председател, проф. Христо Костадинов (ИМИ–БАН), проф. Станислав Харизанов (ИИКТ–БАН и ИМИ–БАН).

Жури по информатика и информационни технологии: Емил Келеведжиев (ИМИ–БАН) – председател, доц. Златогор Минчев (ИИКТ–БАН и ИМИ–БАН), гл. ас. д-р Тодор Брънзов (ИМИ-БАН), Зорница Дженкова (ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“, Габрово).

На откриването участниците бяха поздравени от г-жа Боряна Шалявска, заместник-кмет на Община Благоевград по образование и бизнес развитие, и от г-жа Ваня Стоева, директор на ПМГ „Акад. Сергей Корольов“. Председателите на журитата по математика и информатика дадоха ценни насоки на участниците за предстоящия конкурсен ден.

Доц. Евгения Сендова и българските участници в международната лятна изследователска школа RSI’24, провеждана в Масачузетския технологичен институт – Емилиана Димитрова от СМГ „Паисий Хилендарски“ и Никола Гюлев от МГ „Акад. Кирил Попов“, Пловдив, изнесоха лекция на тема „RSI’24 – да правиш наука със състезателен привкус“, в която разказаха за своето участие в шестседмичното предизвикателство.

Грамоти за отлично представяне получиха авторите на 7 проекта по математика и 13 проекта по информатика и информационни технологии. Техните автори получиха като награда покана за участие на частични разноски на УчИМИ в Ученическата секция на Пролетната конференция на СМБ. Отличените участници от 11. клас получиха право да се явят на интервюто за определяне на българските участници в RSI’25.

Специални награди от журито получиха 2 проекта по математика и 5 по информатика. Участниците в RSI’24, които участваха извън състезателната програма, получиха почетни грамоти за цялостното си участие в научните сесии на УчИМИ.

От свое име награди връчиха партньорите на УчИМИ от Съвместния център по обучение, симулация и анализ към БАН.

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ признава отлични оценки на участниците от 12. клас с отлично и много добро представяне за своите специалности във Факултета по математика и информатика.

ДОКУМЕНТИ
КЛАСИРАНЕ

ПРОГРАМА

ПЪРВО СЪОБЩЕНИЕ – Покана за участие

Форма за регистрация на проект – до 2 декември 2024 9 декември 2024 г.

Образец на заглавна страница

Декларация за ученици над 18 години – DOCX или PDF

Декларация за ученици под 18 години (попълва се от родител) – DOCX или PDF

<

ЗА ВЪПРОСИ И ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
Албена Василева, координатор на УчИМИ
e-mail: hssimi2001@gmail.com
Тел. (02) 979 3837; 0888 674599

Харесайте страницата на УчИМИ и се присъединете към събитието Двадесет и пета Ученическа конференция във Фейсбук, за да научавате първи всичко, свързано с предстоящата конференция.

Ученическата конференция се провежда с помощта на Национална програма „Образование с наука“ 2024 – 2028 г.